CHMURA - CZY WARTO?
ZOBACZ WIĘCEJ+
Chmura internetowa należy do jest obecnie jednym z najważniejszych trendów we współczesnej technologii. Tworzonych jest w niej coraz więcej oprogramowania i dokumentów. Z jednej strony uzależnia nas ona od połączenia internetowego, z drugiej - zwiększa wydajność naszych systemów komputerowych. Czy to dobrze czy źle? Cóż, rozwiązania w chmurze mają swoje wady i zalety. Mocno wierzymy jednak, że to w nich tkwi jednak przyszłość nowoczesnych firm.

Chmura obliczeniowa jest modelem przetwarzania danych, bazującym na użytkowaniu mocy obliczeniowej komputerów. Jest dostępny na żądanie za pośrednictwem internetu dla innych urządzeń, np. smartfonów, tabletów czy też innych komputerów. Oznacza to, że wszystkie procesy związane z przechowywaniem lub obliczaniem danych odbywają się na zdalnych komputerach (serwerach), pozwalając nam robić rzeczy, których nasze sprzęty w innym przypadku nie byłyby w stanie udźwignąć. Na pewno słyszałeś o serwisach takich jak Dropbox czy Google Drive - to jedne z najbardziej znanych rozwiązań chmurowych! Wśród innych aplikacji, które wykorzystują tę technologię, warto wspomnieć o Gmailu, Yahoo Mail czy IBM Solutions.

Chmura internetowa - plusy:

Jeśli chodzi o oprogramowanie w chmurze, to możemy długo rozmawiać o tym, jakie możliwości ono przed nami otwiera. Ale postaramy się przedstawić je w sposób lakoniczny.

Opłacalność
Jednym z najważniejszych korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie rozwiązań chmurowych, jest obniżenie firmowych kosztów. Nie musisz już więcej kupować i instalować własnych dedykowanych serwerów oraz drogich urządzeń dla pracowników. Wynajęcie serwera w chmurze jest coraz tańsze, a dostępna przestrzeń na dyskach regularnie się powiększa. Niektóre firmy zaczynają proponować nieograniczone plany “unlimited” na zawsze.

Dostępność
Po drugie, rozwiązania w chmurze są dostępne na wszelkich urządzeniach z każdego zakątku świata, wystarczy tylko mieć połączenie z Internetem. Każde zdjęcie, filmik czy ważny dokument jest dostępny w zasięgu ręki. Pozwala to zapomnieć o problemach geograficznych czy też strefach czasowych.

Łatwy backup i przywracanie danych
Po trzecie, przywrócenie danych jest proste i bez najmniejszych problemów możecie utworzyć kopie zapasowe, tzw. backupy w wybranych godzinach czy odstępach czasowych. Nie da się porównać prostoty rozwiązań chmurowych do tradycyjnych sposobów przechowywania danych.

Centralizacja danych
Nie mniej istotny plusem jest centralizacja danych. Oznacza to, że dane z różnych projektów są zawsze w jednym miejscu i dostępne - nieważne, gdzie jesteście i co właśnie robicie

Chmura obliczeniowa - trochę minusów:

Nieważne jak wspaniałe są korzyści płynące z wykorzystania chmury, nie jest ona rozwiązaniem idealnym.

Zależność od internetu
Jednym z największych minusów jest zależność od połączenia internetowego. Jeśli go stracicie - tracie wszystko, ponieważ nic nie jest przechowywane na waszym urządzeniu. Oczywiście, zostały już stworzone rozwiązania, które są obecne w wielu aplikacjach, takie jak np. dostęp offline. Tryb taki oznacza, że wybrane pliki zostaną zapisane na naszym urządzeniu.

Bezpieczeństwo
Innym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Musicie zatem sprawdzić, czy wybrany przez Was dostawa usług w chmurze współpracuje ze znanymi i godnymi zaufania dostawcami rozwiązań serwerowych. Powinniście się upewnić, że Wasze dane są bezpieczne, monitorowane i zaszyfrowane. Powód jest bardzo prosty, oddajecie wrażliwe dane trzeciej stronie. Ostatni wirus typu ransomware Wana Decryptor i katastrofa z nim związana po raz kolejny udowadnia. jak ważne są kwestie naszego cyberbezpieczeństwa.

Podatność na cyberataki
Wybór rozwiązania w chmurze zamiast lokalnych serwerów zwiększa ryzyko bezpieczeństwa firmy. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma systemów idealnych, których nie da się złamać. Warto jednak pamiętać, że firmy zabezpieczają się przed nimi coraz skuteczniej.

Podsumowanie

Tak, jak powiedzieliśmy na początku - rozwiązania w chmurze mają swoje plusy i minusy, dlatego musicie wszystko przemyśleć, zanim podejmiecie decyzję, czy Waszej firmie się opłaca w to inwestować. My jednak widzimy w chmurze ogromny potencjał. Właśnie dlatego pracujemy obecnie nad stworzeniem takiego rozwiązania dla jednego z naszych klientów - Futurenet Cloud.

ZOBACZ RÓWNIEZ

Say hello
JESTEŚ GOTOWY
DO STARTU?

Moment wejścia na pokład tuż przed podróżą zawsze jest nieco stresujący. Ale pamiętaj, że masz pierwszeństwo. Usiądź wygodnie w fotelu, a my zadbamy o to, by podróż przebiegła bez przeszkód.

Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z naszymi klientami o warunkach współpracy, jakie oferujemy. Możesz również skontaktować się z nami online.

Jeśli marzy Ci się kosmiczna przygoda, dobrze trafiłeś. Zapraszamy do startu.

logo morefromit

MOREFROMIT sp. z o.o.
PL. SOLNY 14A/6
50-062 WROCŁAW

NIP: 8971832641
REGON: 36609544500000
KRS: 0000652804