Praca w IT to Twoje marzenie?
Oto krótki poradnik, jak zacząć
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ+
Rynek IT pod kątem pracowniczym jest w tej chwili jednym z atrakcyjniejszych. Na co dzień wiele się słyszy o wygodnych warunkach pracy, nowoczesnych biurach, oraz atrakcyjnych pracowniczych benefitach. IT znane jest z luźnej kultury organizacyjnej (często płaskiej struktury, ostatnimi dniami coraz modniejszej), co dla wielu młodych osób poszukujących pracy wydaje się być bardzo atrakcyjne, w zestawieniu z klasycznym podejściem dużych korporacji. Co ciekawe, nawet wspomniane duże korporacje coraz częściej odchodzą już od sztywnego modelu i coraz więcej z nich wprowadza takie zmiany jak rezygnacja z dress code’u, wprowadzenie elastycznych godzin pracy czy ograniczenie kontroli pracy. W związku z tym coraz więcej młodych ludzi wychodzących na rynek pracy celuje właśnie w IT.


Wybierz stanowisko - zbadaj próg wejścia

“Chcę pracować w IT” to jednak mało sprecyzowany plan zawodowy. IT to masa różnych stanowisk i specjalizacji. W tej chwili najczęściej rekrutuje się testerów, programistów front-end oraz back-end, co więcej, próg wejścia na tego rodzaju stanowiska jest stosunkowo niski, przez co cieszą się one dużą popularnością wśród młodych osób, świeżo po studiach, wchodzących dopiero na rynek pracy. IT to jednak nie tylko specjaliści techniczni - produkt cyfrowy musi być odpowiednio opakowany, dlatego też znajdzie się miejsce dla grafików, oraz projektantów user experience, czy user interface. Jak więc zacząć karierę w IT? Wszystko zależy od upatrzonego stanowiska, jednak w większości ścieżka jest podobna, choć progi mogą się nieco różnić.

Wykształcenie kierunkowe? Niekoniecznie!

W bardzo wielu środowiskach nadal pokutuje mit, że przyszłość zawodowa jest zdefiniowana przez wykształcenie. Obecnie na rynku pracy dyplom nie jest głównym czynnikiem decydującym o zatrudnienia pracownika, lecz na pewno nie zaszkodzi, o czym pisaliśmy tutaj. Nie znaczy to jednak, że żeby zostać programistą trzeba mieć ukończone studia informatyczne - programowaniem mogą zajmować się tak samo inżynierowie politechniki, jak i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Pracodawca będzie przede wszystkim zwracał uwagę na wiedzę i umiejętności, potwierdzone odpowiednimi kursami bądź certyfikatami. Wielu pracodawców stosuje takie metody jak próbki pracy, lub assessment center, gdzie przyszły pracownik ma okazję pokazać swoje umiejętności. To samo tyczy się projektowania graficznego, user experience, czy testowania - są to kompetencje, które nabyć można poza uczelnią wyższą, jeśli tylko ma się wiele zapału i chęć samorozwoju.

Skąd czerpać wiedzę?

Jak wspomniano wyżej praca w charakterze programisty, projektanta, lub testera nie wymaga wykształcenia kierunkowego. Jeśli nie na studiach, to jak więc zdobyć tą wiedzę? Samokształcenie zawsze warto zacząć najpierw od researchu - istnieje wiele wartościowych blogów prowadzonych przez ludzi z branży, które pomogą zrozumieć specyfikę pracy. Jeżeli chodzi natomiast o twarde umiejętności można uczyć się z podręczników dostępnych w księgarniach. Jest to niestety dość trudne w zrealizowaniu na własną rękę i warto poszukać mentora, który wprowadzi nas w tajniki danej dziedziny, czyli umówić się na tak zwane korepetycje. Obecnie coraz więcej specjalistów dorabia poprzez nauczanie programowania, często zdalnie, czyli umawiając się z uczniem na video rozmowy. Znalezienie takiej pomocy jest stosunkowo proste - na popularnych portalach społecznościowych istnieje wiele grup zrzeszających specjalistów danej branży, którzy są chętni pomóc nowicjuszom. Można natknąć się też na giełdy umiejętności typu “skills exchange”, gdzie swoją znajomość np. języka niemieckiego można zamienić na kurs programowania. Korepetytorzy ogłaszają się też na portalach ogłoszeniowych.

dream career

Samodzielna praca przy kursach online

Kompleksowym rozwiązaniem, które nie wymaga tak dużego zaangażowania jak nauka z tutorem, są kursy online. Wiele platform oferuje w tej chwili kursy różnych języków programowania, jak i kursy testerskie, czy projektowe - właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie, od początkującego, przez średnio zaawansowanego, do specjalisty, który chce nauczyć się jakiejś nowej technologii. Co ciekawe, większość kursów oferuje certyfikat na zakończenie, który będzie dla pracodawcy wiarygodnym potwierdzeniem umiejętności. Warto tutaj nadmienić, że na takich platformach jak Udemy zdarzają się promocje, dzięki którym można nabyć odpowiednie kwalifikacje za naprawdę niskie kwoty.

Uczestnictwo

Żeby poczuć się pewniej, mając już umiejętności nabyte na odpowiednim kursie warto zwrócić uwagę na specyfikę branży. Software house’y bardzo często organizują spotkania, na których w roli prelegentów pojawiają się specjaliści z branży, którzy opowiadają o zagadnieniu związanym z danym stanowiskiem. Spotkania te mają charakter employer brandingowy, ale też edukacyjny i są świetną okazją zarówno dla firmy, aby stworzyć szeroką bazę potencjalnych pracowników, jak i dla uczestnika, by oswoić się z atmosferą firmy, i być może też zaaplikować.

Aplikuj!

Zaznajamiając się z branżą warto zweryfikować te zasoby, które już możesz posiadać - zastanów się, co już umiesz, jakie masz doświadczenie, czego jeszcze możesz się nauczyć. W ostatecznym rozrachunku może się bowiem okazać, że posiadasz komplet umiejętności koniecznych do przyjęcia np. na staż - pozostaje więc tylko aplikować i zdobywać doświadczenie. Zapraszamy też do obserwacji naszego profilu na Facebooku - regularnie udostępniamy tam informacje o poszukiwaniach nowych członków załogi.

ZOBACZ RÓWNIEZ

Say hello
JESTEŚ GOTOWY
DO STARTU?

Moment wejścia na pokład tuż przed podróżą zawsze jest nieco stresujący. Ale pamiętaj, że masz pierwszeństwo. Usiądź wygodnie w fotelu, a my zadbamy o to, by podróż przebiegła bez przeszkód.

Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z naszymi klientami o warunkach współpracy, jakie oferujemy. Możesz również skontaktować się z nami online.

Jeśli marzy Ci się kosmiczna przygoda, dobrze trafiłeś. Zapraszamy do startu.

logo morefromit

MOREFROMIT sp. z o.o.
PL. SOLNY 14A/6
50-062 WROCŁAW

NIP: 8971832641
REGON: 36609544500000
KRS: 0000652804