Kopiuj zapasowo!
ZOBACZ WIĘCEJ+
Kopie zapasowe — na pewno nie raz słyszałeś dobrą radę „rób kopie zapasowe”, a może uczyłeś się na błędach i po nagłym wyłączeniu prądu miałeś ochotę wyrzucić komputer przez okno, bo nie zapisał Ci się projekt, nad którym pracowałeś przez ostatnie 5 godzin? No właśnie. Wszyscy doskonale już wiemy, że jeśli nie pracujesz na chmurze, to kopia zapasowa jest koniecznością. Jednak dzisiaj nie będzie mowa o prywatnych kopiach zapasowych, ale kopiach zapasowych stron, które są równie ważne.
Kopia zapasowa strony internetowej niewiele różni się od kopii naszych własnych plików — jest po prostu o wiele większa. Po co niby backup strony? Awaria prądu raczej nie pozbawi Cię Twojego bloga, ale może przydarzyć się kilka innych rzeczy. Kopia zapasowa pozwala na szybkie przywrócenie strony w razie wypadków losowych. Bez niej może być ciężko — trzeba wtedy wszystko budować od zera, a dobrze wiemy, że stworzenie strony to nie taka prosta sprawa. Jeszcze gorzej, jeżeli prowadzimy bloga, który ma zaangażowaną społeczność, komentarze, wyświetlenia… Jednak co złego może się stać? Może wiele.


Kiedy tworzyć kopie zapasowe?

Jak najczęściej, najlepiej po każdej aktualizacji. W przypadku strony-wizytówki firmy aktualizacje nie zdarzają się często, toteż robienie backupów nie musi odbywać się z taką częstotliwością, jak w przypadku bloga. Mając do czynienia z blogiem liczą się komentarze, ewentualne polubienia i tym podobne. W tej sytuacji warto ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych — mogą one zapisywać się od kilku razy miesięcznie nawet do kilku razy w ciągu dnia. Jeżeli chodzi o komentarze, to zazwyczaj ta opcja obsługiwana jest przez osobną wtyczkę, która wykonuje kopie automatycznie i zapisuje je na innych serwerach.
Oprócz aktualizacji jest kilka sytuacji, w których obowiązkowo należy zrobić kopię zapasową. Mowa tutaj o dłuższej nieobecności na stronie/blogu, kiedy przez jakiś okres nie kontrolujemy tego, co się dzieje. Należy też zachować zasadę ograniczonego zaufania zawsze, kiedy dajemy dostęp do strony innym osobom, bądź firmom. Może zdarzyć się, że ktoś zupełnie nieumyślnie usunie treści, nad którymi długo pracowaliśmy. Oczywiście, koniecznie trzeba też zapewnić sobie backup w przypadku zmiany hostingu.

Jak tworzyć kopie zapasowe?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z jednej ze wtyczek WordPressa, które automatycznie robią kopie zapasowe z określoną częstotliwością i zapisują je na chmurze, najczęściej Dropbox. Kopię można też utworzyć ręcznie, jeżeli umiesz obsługiwać FTP. Możesz zapisać taką kopię na komputerze i wygodnie na niej pracować, jeżeli chcesz tylko coś podmienić, bądź sprawdzić. Nie jest to jednak pełny backup, gdyż wciąż nie masz bazy danych. Na to jest proste rozwiązanie — oprócz pobrania wszystkich plików z WordPressa następnie eksportujesz również bazę danych z serwera. Jeżeli nie ufasz wtyczkom warto skorzystać z obydwu opcji — zarówno wtyczka, zapisująca w chmurze, jak i ręczne zapisywanie kopii na komputerze. W ten sposób jesteś podwójnie zabezpieczony przed wszelkimi nieszczęśliwymi wypadkami, a jak już ustaliliśmy — takich może się zdarzyć mnóstwo.

ZOBACZ RÓWNIEZ

Say hello
JESTEŚ GOTOWY
DO STARTU?

Moment wejścia na pokład tuż przed podróżą zawsze jest nieco stresujący. Ale pamiętaj, że masz pierwszeństwo. Usiądź wygodnie w fotelu, a my zadbamy o to, by podróż przebiegła bez przeszkód.

Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z naszymi klientami o warunkach współpracy, jakie oferujemy. Możesz również skontaktować się z nami online.

Jeśli marzy Ci się kosmiczna przygoda, dobrze trafiłeś. Zapraszamy do startu.

logo morefromit

MOREFROMIT sp. z o.o.
PL. SOLNY 14A/6
50-062 WROCŁAW

NIP: 8971832641
REGON: 36609544500000
KRS: 0000652804